ÖVRIGT / Speglar / Spegel 15528354
*
nr 1552 8354
Spegel
+ spegellampetter, 3 delar, tenn, 1930-/40-tal. Diameter: 20-42 cm
Utrop:
800 kr
Såld:
1.600 kr
Sista tid för bud online:
måndag 17 juli 2023
kl 20:33:05
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
17/7 13:29:11
1
500 kr
17/7 15:48:58
2
1.000 kr
17/7 15:58:00
3
700 kr
17/7 15:58:00
2
800 kr (Budbetjänt)
17/7 16:01:05
3
900 kr
17/7 16:01:05
2
1.000 kr (Budbetjänt)
17/7 16:03:24
1
1.500 kr
17/7 20:20:04
2
Vinnande bud
Läs om budbetjänten
- Läs mer...
Tenn
Metalliskt grundämne; Sn. Förekommer främst i mineralet kasseteri; tennsten.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå.
Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
Firma Svenskt Tenn
Svenskt Tenn på Strandvägen grundades av den driftiga och idérika formgivaren Estrid Ericson 1924.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: metall spegel spegellampetter speglar tenn väggljusstakar väggljusstake
-
9165 Spegel
Gustaviansk stil, 60x28 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
3 juni kl 20:23
-
1019 Spegel
Sengustaviansk, Förgylld, 78x42 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
3 juni kl 18:58
-
9088 Spegellampett
"Regnaholm", IKEAs 1700-talsserie, 1990-tal. Förgy..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
3 juni kl 19:45
*
Spegel
Läs om budbetjänten
nr 1552 8354
Spegel
+ spegellampetter, 3 delar, tenn, 1930-/40-tal. Diameter: 20-42 cm
Utrop: | 800 kr |
---|---|
Såld: | 1.600 kr |
Sista tid för bud online: |
måndag 17 juli 2023 |
- Budhistorik
Tid | Kund | Bud |
---|---|---|
17/7 13:29:11 | 1 | 500 kr |
17/7 15:48:58 | 2 | 1.000 kr |
17/7 15:58:00 | 3 | 700 kr |
17/7 15:58:00 | 2 | 800 kr (Budbetjänt) |
17/7 16:01:05 | 3 | 900 kr |
17/7 16:01:05 | 2 | 1.000 kr (Budbetjänt) |
17/7 16:03:24 | 1 | 1.500 kr |
17/7 20:20:04 | 2 | Vinnande bud |
Läs om budbetjänten
- Läs mer...
Tenn
Metalliskt grundämne; Sn. Förekommer främst i mineralet kasseteri; tennsten.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
Firma Svenskt Tenn
Svenskt Tenn på Strandvägen grundades av den driftiga och idérika formgivaren Estrid Ericson 1924.
Metalliskt grundämne; Sn. Förekommer främst i mineralet kasseteri; tennsten.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
Firma Svenskt Tenn
Svenskt Tenn på Strandvägen grundades av den driftiga och idérika formgivaren Estrid Ericson 1924.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: metall spegel spegellampetter speglar tenn väggljusstakar väggljusstake
-
9165 Spegel
Gustaviansk stil, 60x28 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
3 juni kl 20:23 -
1019 Spegel
Sengustaviansk, Förgylld, 78x42 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
3 juni kl 18:58 -
9088 Spegellampett
"Regnaholm", IKEAs 1700-talsserie, 1990-tal. Förgy..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
3 juni kl 19:45